You are hereAustralia: Pracownicy budowlani strajkują w sprawie kolegów imigrantów

Australia: Pracownicy budowlani strajkują w sprawie kolegów imigrantów


By pracownik - Posted on 21 luty 2011

jcrop_equus-strike.jpg

Pracownicy na budowie w centrum Perth w Australii Zachodniej przerwali pracę w poniedziałek, protestując przeciwko warunkom pracy swoich kolegów imigrantów.

Według informacji ich związku zawodowego, CFMEU, imigranci z Chin, którzy pracują przy budowie kompleksu apartamentów Equus, zarabia jedynie 12$ za godzinę - czyli mniej niż połowę tego, co Australijczycy. Normą dla Australijczyków jest stawka 28$ za godzinę wraz z dodatkami, za tą samą pracę. Są też wiadomości o tym, ze pracownicy nie otrzymali wynagrodzenia za poprzedni tydzień pracy.

W sumie na budowie zatrudnionych jest 180 pracowników, z czego 50 to Chińczycy, Koreańczycy i Filipińczycy. Związek budowlańców podnosił kwestię zaniżonych wynagrodzeń imigrantów od kilku miesięcy.

Nadużycia pracodawców wobec pracowników imigrantów są nagminne, zwłaszcza, że dochodzenia w sprawie łamania praw pracowniczych trwają dłużej niż kontrakty pracowników. Muszą oni wrócić do kraju przed zakończeniem dochodzenia. Niektórzy z pracowników nie chcą składać doniesień na swoich pracodawców, gdyż ich pozwolenia na pracę są o umowę z konkretnym pracodawcą.

Australijscy pracownicy zdają sobie sprawę, że obniżanie stawek dla pracowników imigrantów spowoduje wyścig na dno dla wszystkich pracowników. Dlatego domagają się uczciwego traktowania swoich kolegów imigrantów.

Za: www.libcom.org