You are hereGorąco w Poznaniu - robotnicy znów bronią Cegielskiego

Gorąco w Poznaniu - robotnicy znów bronią Cegielskiego


By pracownik - Posted on 23 październik 2009

Tysiące związkowców z całego kraju, głównie z Solidarności, przyjechało dziś do Poznania na demonstrację w obronie miejsc pracy w zakładach Cegielskiego (HCP). Demonstranci spalili symboliczną trumnę "z Platformą Obywatelską i Donaldem na czele".

Związkowcy wręczyli wojewodzie petycję do premiera, w której domagają się pomocy rządu dla HCP. Pracownicy skarżą się, że firma nie ma pieniędzy ani na wypłaty, ani nawet na odprawy dla zwalnianych ludzi. Związkowcy domagają się zagwarantowania środków na odprawy, zagwarantowania pieniędzy na bieżące wypłaty i przygotowania programu restrukturyzacji i programu naprawczego oraz opracowania nowej strategii ekonomicznej.

Od początku października w zakładach H. Cegielski Poznań SA trwają zwolnienia grupowe. Już ponad 500 osób straciło pracę. We wrześniu Solidarność oraz OPZZ podpisały porozumienie i zgodziły się na grupowe zwolnienia.

Część demonstrujących, gdy wojewoda nie wychodził z Urzędu Wojewódzkiego, postanowiła go odwiedzić i wejść do budynku. Wtedy doszło do krótkiego starcia. W stronę policji poleciały kamienie. Gdy wreszcie pojawił się wojewoda zdenerwowani ludzie go wygwizdali.