You are hereHiszpania: Akcje CNT podczas strajku generalnego 29 września

Hiszpania: Akcje CNT podczas strajku generalnego 29 września


By pracownik - Posted on 03 październik 2010

madrids29.png

Kilkanaście tys. osób wzięło udział 29 września w manifestacjach i akcjach bezpośrednich organizowanych przez anarchosyndykalistczny związek CNT-AIT. Akcje CNT zaczęły się już wcześniej - 25 września odbyły się demonstracje m.in. w Valladolid, Madrycie oraz Sewili. 28 września, poszczególne związki CNT zaczęły akcje związane ze strajkiem. Oto (niekompletny) opis wydarzeń.

Związek pracowników sztuk graficznych z Madrytu zwołał akcję już 28 września, ponieważ inne związki sektora prasowego rozpoczęły wtedy swoje akcje strajkowe. Związkowcy CNT z gazet Marca, El Pais, la Vanguardia i z telewizji RTVE również demonstrowali. Nie zapomnieli o konfliktach innych sekcji CNT i pikietowali przed firmą ASM, która zwolniła związkowca CNT z Granady.

Pomniejsze akcje odbyły się 28 września w innych miastach, m.in. w Kordobie.

W nocy z 28 na 29 września, członkowie z różnych związków CNT z Madrytu zaczęli działania. Odbyły się demonstracje, akcje przeciw łamistrajkom i starcia z policją. Rano, związkowcy pikietowali przed zakładami pracy, gdzie funkcjonują sekcje związku. Po południu, odbyła się wielka demonstracja, w której uczestniczyło prawie 5 tys. osób.

W Barcelonie, ponad 3 tys. osób wzięło udział w demonstracji CNT. Doszło do starć z policją.

W Granadzie aktywiści uczestniczyli w kilku różnych akcjach. Protestowali przed firma ASM, a także zablokowali dwa supermarkety firmy Mercadona. CNT od dawna jest w konflikcie z tą sieci supermarketów, a w dniu strajku, firma chciała zmusić wielu pracowników do pracy. W wyniku blokady, supermarkety te zostały zamknięte.

W innych miastach CNT-iści także zablokowali supermarkety Mercadony, m.in. w Valladolid i w Kordobie, gdzie aktywiści także protestowali przeciw firmie EULEN/ABB z którą też prowadzą spór pracowniczy.

CNT-iści także zrobili akcje pod hotelami Vinci, gdzie również został zwolniony aktywista związku z Granady.

29 września, 1000 osób demonstrowało w Valladolid, 500 w Saragossie, 200 w Valencii, 300 w Betanzos, 400 w Bilbao, 300 w Kompostelli, 250 w Salamance. Akcje CNT odbyły się także w wielu innych miastach Hiszpanii.

Więcej:
http://www.pracownik.net.pl/hiszpanskie_cnt_wzywa_do_udzialu_w_strajku_g...