You are hereHolandia: związki zawodowe wystąpiły w obronie pracowników sezonowych w Beusmeat

Holandia: związki zawodowe wystąpiły w obronie pracowników sezonowych w Beusmeat


By pracownik - Posted on 10 luty 2010

Jak informuje holenderski FNV Bondgenoten – akcje związków zawodowych na rzecz praw pracowników sezonowych (m.in. z Polski, Litwy, Łotwy, Rosji i Bułgarii) w zakładach mięsnych Beusmeat w Holandii przyniosły pierwsze skutki.

Biuro pośrednictwa pracy Friesenpersoneel które zatrudnia około 100 pracowników w zakładzie Beusmeat zakomunikowało 8 stycznia b.r. o podwyższeniu pensji minimalnej za godzinę. Według nowych warunków, będzie ona naliczana na podstawie 36 godzinnego tygodnia pracy dla sektora przetwórstwa mięsnego, a nie jak dotąd, na podstawie 40 godzinnego tygodnia pracy. Dzięki temu, stawka pensji minimalnej podniesiona zostanie o 12 %, z € 8,07 na godzine pod koniec 2009 r. do € 9,02 na początku 2010 roku.

Będzie również wypłacany dodatek roczny w wysokości 2 % w stosunku rocznym, oraz pojawi się możliwość otrzymania 8 % dodatku urlopowego. Do tego € 0,93 dziennie jako dodatek za warunki pracy w przetwórstwie mięsa.

Rozliczenia wyplat wedlug stawek pensji minimalnej to już krok do przodu ale to jeszcze daleko do normy obowiązującej w Holandii. W chwili obecnej trwa konflikt z biurem pośrednictwa Friesenpersoneel o wypłatę zaległych wynagrodzeń z tytułu bezprawnie zaniżonych stawek od września 2009 r. Szacuje się, że każdy pracownik tracił 4 tys. euro rocznie z powodu praktyk firmy. Również agencja Wijco nie wypłacała pracownikom należnych im pieniędzy. Ponadto, pracownicy zatrudnieni w zakładach Beusmeat skarżyli się na złe warunki zamieszkania i zawyżone opłaty.