You are hereKraków: Market budowlany OBI znów depcze prawa związkowe

Kraków: Market budowlany OBI znów depcze prawa związkowe


By pracownik - Posted on 20 lipiec 2010

obi01.jpg

W krakowskim OBI przy ul. Bora Komorowskiego zwolniono bez porozumienia ze Związkami Zawodowymi działaczkę nowo założonej komisji Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Sprawa trafiła do Sądu Pracy.

W dniu 16 maja b.r. założono w markecie 10-osobowy komitet założycielski, w skład którego wchodziła zwolniona pracownica. Gdy do związku było zapisanych już 20% pracowników marketu, związek został ujawniony. Oprócz zwolnienia przedstawicielki związku, grożono tez zwolnieniem dyscyplinarnym jednemu z członków komitetu założycielskiego na podstawie sfingowanego zarzutu nie złożenia wniosku urlopowego.

To nie pierwszy przykład łamania prawa związkowego przez spółkę Superhobby Dom i Ogród sp. z o.o., do której należy supermarket OBI. W 2001 r. w Warszawskim OBI powstała komisja zakładowa Konfederacji Pracy. Praktycznie natychmiast dwóm członkom komisji wręczono wypowiedzenia umów o pracę. Jako powód podano m.in. narażanie pracodawcy na straty finansowe i nieprzestrzeganie przepisów BHP. Na prośby związkowców o wyjaśnienie stawianych im zarzutów ich przełożeni nabierali wody w „usta”.

W lutym 2009 r., pisaliśmy o przypadkach mobbingu w łódzkim markecie należącym do OBI.

Związkowcy wzywają do wysyłania listów protestacyjnych do Superhobby Market Budowlany Sp.z o.o. na adres członka Zarządu wolf.niermann@obi.pl