You are hereKraków: W OBI jest robota dla robota

Kraków: W OBI jest robota dla robota


By pracownik - Posted on 22 listopad 2010

jcrop_lowca-robotow.jpg

O warunkach pracy w krakowskim supermarkecie OBI i o zwalnianiu z pracy działaczy związkowych pisaliśmy już tutaj.

Okazało się jednak, ze kierownictwo znalazło sposób na krnąbrnych związkowców: postanowiło wdrożyć w sklepie Sprzedawców Elektronicznych produkowanych przez firmę Inex System. Główną zaletą androidów jest to, że nie mają przynależności związkowej. Wprowadzenie androidów jest też świetną okazją, by postraszyć pracowników zwolnieniami grupowymi i redukcją etatów.

Pracownicy są oburzeni, że firma przeznacza niebagatelne środki zarówno na wprowadzanie takich technologii, jak i na druk "gazetki propagandowej" opisującej sukcesy firmy, podczas gdy pracownikom zamrożono pensje, nie wypłaca się im premii, straszy zwolnieniami i ogranicza się ich prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych.

Poniżej fragment gazetki „Dzień Bobry” publikowanej przez supermarket, w której został umieszczony artykuł zachwalający androidów.

"Elektroniczni sprzedawcy mają za zadanie przede wszystkim pomóc klientom w wyborze odpowiedniego produktu – tłumaczy Magdalena Załomska, menedżer firmy INEX SYSTEM. To rozwiązanie pozwala na sprawne znalezienie wyrobu, który odpowiada preferencjom konsumenta. Czujnik ruchu wykrywa obecność klienta i głosowo zachęca go do skorzystania z porady. Klient wybiera produkt, który go interesuje, następnie odpowiadając na 4 pytania, zaznacza parametry, które powinien spełniać. W efekcie uzyskuje informacje, jakie artykuły zaspokajają jego potrzeby. Zostają zatem odciążeni pracownicy marketów, bo w dużej mierze klient będzie mógł samodzielnie rozwiać swoje wątpliwości. Elektroniczny sprzedawca jest także pomocny dla dostawców. Otrzymują oni raporty, które mówią m.in., czego klienci najbardziej poszukiwali. Aktualnie sprzęt ten jest testowany w niektórych marketach OBI. Docelowo chcielibyśmy, aby stał w każdym dziale we wszystkich marketach."