You are hereMalezja: Pracownicy imigranci odnieśli zwycięstwo

Malezja: Pracownicy imigranci odnieśli zwycięstwo


By pracownik - Posted on 24 sierpień 2010

jcrop_rent_out_house_for_foreign_workers_1.jpg

16 sierpnia, jeden z pracowników fabryki produktów elektronicznych JCY Co. Ltd., mieszczącej się w specjalnej strefie przemysłowej Tebrau, zachorował na wysoką gorączkę. Pracodawcy odmówili natychmiastowego wezwania karetki, co zakończyło się śmiercią pracownika. To spowodowało gniew ponad 5 tys. pracowników pracujących w fabryce. Tłum obalił wieżę strażniczą w fabryce i starł się z 200 osobowym oddziałem policji, używając gaśnic i innego sprzętu.

Pracownicy domagali się utworzenia w fabryce mini-szpitala i podwyżek płac. Imigranci w Malezji należą do najbardziej sprekaryzowanych na świecie i stanowią ponad 20% siły roboczej tego kraju. W protestach wzięli udział imigranci z Nepalu, Birmy, Wietnamu, Bangladeszu i Indii. Więcej o sytuacji w Malezji pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Trzydniowy protest zakończył się całkowitym zwycięstwem pracowników. Zarząd spółki zgodził się zapłacić 10 tys. Ringgitów rodzinie zmarłego, zwiększyć pensję minimalną z 428 do 546 Ringgitów i zapewnić karetkę w przypadkach nagłej choroby oraz utworzenie mini-szpitala na terenie fabryki. Wart podkreślenia jest fakt, że pracownicy nie dali się podzielić według linii narodowościowych, rasowych i religijnych.

http://libcom.org/news/malaysia-migrant-workers-protest-ends-victory-230...