You are herePoczta Polska zlikwiduje 8 tys. miejsc pracy

Poczta Polska zlikwiduje 8 tys. miejsc pracy


By pracownik - Posted on 06 listopad 2010

Poczta Polska w ramach kilkuletniej strategii zamierza zlikwidować ok. 3 tys. urzędów pocztowych, ale jednocześnie uruchomić większą liczbę agencji – poinformowało w środę kierownictwo spółki.

Strategia firmy zakłada zastąpienie około 3 tys. placówek pocztowych przez agencje (tworzone m.in. w hipermarketach i na stacjach benzynowych) i pozostawienie sieci 1500-2000 urzędów. W nich mają się znaleźć m.in. centra przyjmowania przesyłek dla klientów biznesowych. Poczta Polska ma na tym zaoszczędzić 150-200 mln zł.

W ciągu kilku lat w ramach restrukturyzacji planuje się ograniczenie zatrudnienia o ok. 8 tys. osób. Wkrótce ruszą programy pilotażowe likwidacji niektórych urzędów i zastąpienia ich agencjami w południowych dzielnicach Warszawy, a także w rejonie Chorzowa, Krakowa i Rzeszowa.

Firma planuje przerzucić ryzyko finansowe na podwykonawców, przez przekształcenie urzędów pocztowych w agencje, które będą otrzymywać prowizje w zależności od obrotów. W tym roku około 300 urzędów zostało już przekształconych w agencje.