You are herePracownicy Fassaden Glas Technik są od sierpnia bez pensji

Pracownicy Fassaden Glas Technik są od sierpnia bez pensji


By pracownik - Posted on 11 styczeń 2010

Pracownicy fabryki Fassaden Glas Technik z Ozorkowa są od sierpnia bez pensji. Załoga zaczyna składać pozwy do sądu pracy. W grudnia pracownicy tworzyli związek zawodowy.

- Od sierpnia nie dostajemy wynagrodzeń. Jak już prezes coś wypłaci, to są to śmieszne pieniądze. Przed świętami dał po 1.500 zł, ostatnio po 500. Co z tego, skoro zaległości sięgają 10 tysięcy - mówi Joanna Bulińska, jedna z pracownic, która stanęła na czele związku zawodowego zorganizowanego w grudniu przez ponad 40 osób z firmy. - Szef straszy ludzi, że jak będą składać do sądu pracy pozwy przeciw firmie, to nie mają czego szukać u nowego właściciela. Bo zwodzi nas też, że wkrótce sprzeda zakład i wszystko się wyprostuje. Ale słyszymy to już od kilku miesięcy i nic. Ostatnio mówi, że nie może sprzedać firmy, bo założyliśmy związek. Ale nie mieliśmy innego wyjścia. Zarejestrowaliśmy naszą organizację w centrali Solidarności w Łodzi. Kiedy poinformowaliśmy o tym prezesa, wezwał policję, zaczął krzyczeć, że w jego firmie związków nie będzie - mówi pani Joanna w Dzienniku.

Szefowie Solidarności w regionie łódzkim, złożyli doniesienia do prokuratury i Państwowej Inspekcji Pracy.

Problemy z FGT są od dawna. W 2009 r. PIP przeprowadziła 3 kontrole, teraz inspektor jest na czwartej. W kwietniu i w lipcu PIP wydała nakazy płatnicze, ponieważ pracodawca zalegał z wypłatami.

Ale już niedawno firma była w dobrym stanie. W styczniu 2008 roku przedstawiciele FGT otrzymali prestiżowe wyróżnienia Pulsu Biznesu. Ozorkowska firma znalazła się na trzecim miejscu wśród "Gazel Biznesu", czyli wśród najlepiej rozwijających się firm regionu.