You are hereRumunia: nie chcą nowego kodeksu pracy

Rumunia: nie chcą nowego kodeksu pracy


By pracownik - Posted on 05 marzec 2011

rumunia.jpg

Ponad 5 tys. osób, w tym pracownicy koncernu Dacia, demonstrowało dzisiaj w Pitesti na południu Rumunii przeciw rządowemu projektowi nowego kodeksu pracy, oskarżając władze o "przekształcanie pracowników we współczesnych niewolników".

Demonstranci skandowali: "Precz z rządem", "Precz z (prezydentem) Basescu", "Chcemy godziwych zarobków".

- Nie możemy zaakceptować dokumentu, który przekształca zatrudnionych we współczesnych niewolników, pozbawionych praw, które związki zawodowe zdobyły po latach walki i negocjacji - powiedział jeden uczestników demonstracji, w której wzięli też udział pracownicy koncernu samochodowego Dacia (grupa Renault).

Według centroprawicowego premiera Emila Boca, przyjęty w poniedziałek przez rząd nowy kodeks pracy ma na celu "uelastycznienie rynku pracy i zniechęcenie do pracy »na czarno«".

Związkowcy kontestują zapisy kodeksu pozwalające pracodawcom na rozszerzone stosowanie terminowych umów o pracę ze szkodą dla umów na czas nieokreślony oraz na zwolnienia grupowe bez płacenia odpraw.

Partie opozycyjne, które również skrytykowały projekt nowego kodeksu pracy, zagroziły wnioskiem o wotum nieufności dla rządu.

Rumunia przyjęła w ubiegłym roku drastyczny program oszczędnościowy w celu utrzymania deficytu budżetowego na planowanym poziomie 6,8 proc. PKB i skorzystania z kolejnej raty pożyczki w wys. 20 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Banku Światowego.

W ramach programu władze w Bukareszcie obcięły na kilka miesięcy do końca 2010 roku zarobki w sektorze publicznym o 25 procent i podniosły stawkę podatku VAT z 19 do 24 procent. Z dwóch lat do roku skrócono płatny urlop wychowawczy. W grudniu parlament uchwalił reformę emerytalną zakładającą podniesienie do 2015 roku wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 lat i dla kobiet do 63 lat.

PAP