You are hereStarachowice: Protest głodowy pracowników szpitala

Starachowice: Protest głodowy pracowników szpitala


By pracownik - Posted on 20 październik 2010

zrzutekranu-635.png

20 sanitariuszek prowadzi protest głodowy w szpitalu w Starachowicach. Nie zgadzają się na przekazanie sprzątania w lecznicy zewnętrznej firmie, chcą też odwołania dyrektora placówki. Trwający od tygodnia protest popierają wszystkie związki zawodowe w szpitalu.
Związki zawodowe wystąpiły w ubiegły czwartek do zarządu powiatu z wnioskiem o odwołanie ze stanowiska dyrektor lecznicy Jolanty Kręckiej.

Sanitariuszki nie wykluczają zaostrzenia protestu poprzez odejście od łóżek pacjentów. Sanitariuszki rozpoczęły głodówkę w środę, 13 października ale zrezygnowało 10 osób. W poniedziałek okupowały wejście do gabinetu dyrektor lecznicy.

Protestujące zebrały ok. 3 tys. podpisów mieszkańców powiatu starachowickiego pod apelem o poparcie ich "protestu przeciw bezprawnym działaniom dyrekcji szpitala, przeciw przedmiotowemu traktowaniu sanitariuszy szpitalnych - salowych".

Sanitariuszki - szpitalne salowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie - domagają się m.in. pięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Pod koniec września przez trzy dni okupowały pomieszczenie przed gabinetem dyrektorki.

W umowie dyrekcji szpitala z konsorcjum, które od listopada będzie odpowiadać za sprzątanie lecznicy i jej otoczenia, zapisano dwuletnią gwarancję zatrudnienia, a także powrotu do pracy w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Konsorcjum przejmie 70 osób zatrudnionych dotychczas w szpitalu. Dodatkowo zatrudni 10 osób pracujących w lecznicy na podstawie umowy-zlecenia lub umowy na czas określony.

To czwarty protest zorganizowany przez związkowców ze starachowickiego szpitala w ciągu ostatnich trzech lat. Pracownicy m.in. prowadzili głodówkę przeciw planom prywatyzacji placówki.