You are hereTurret Development nie przyznaje się do zatrudnienia chińskich pracowników koczujących pod ambasadą

Turret Development nie przyznaje się do zatrudnienia chińskich pracowników koczujących pod ambasadą


By pracownik - Posted on 22 czerwiec 2010

Od tygodnia, grupa pracowników z Chin koczuje pod chińską ambasadą w Warszawie. Chińczycy twierdzą, że pracowali na budowie Wola Tower w Warszawie.

Wola Tower jest jedną z inwestycji, których wykonawcą jest firma z grupy Turret Development. Na stronie Wola Tower czytamy: "Inwestorem jest Massandra Sp. z o.o., należąca do grupy Turret Development, znanej w Warszawie z budowy Osiedla Zielonego Zacisza".

17 czerwca, Gazeta Wyborcza, w artykule "Chińscy robotnicy koczują pod ambasadą. Chcą do domu" napisała, że "zatrudniła ich stołeczna firma TD Development. - Pracowali dla nas w Warszawie na budowie Wola Tower, a także w Łodzi i Oławie - przyznaje prezes Tomasz Dąbrowski. - Potem mieli wrócić do Chin, ale wyglądało na to, że nie mają na to ochoty. Informowałem o tym polskie służby, ale mnie zbyto, tłumacząc, że brak podstaw do deportacji."

Okazuje się, że oprócz firmy Turret Development, faktycznie istnieje firma podwykonawca, TD.

Przyznajemy się do błędu, gdyż patrzyliśmy na wykonawcę, a nie na podwykonawcę. Firmą, która zatrudniła tych pracowników, jest według prawa, TD Development, inny podmiot prawny od firmy Turret.

Natomiast, można spojrzeć na tą sytuację inaczej.

Czy ochroniarz, który pracuje dla agencji pracy, ale pracuje cały czas w sklepie IKEA jest pracownikiem IKEA? Według prawa, IKEA nie jest pracodawcą, tylko "pracodawcą użytkownikiem". A to po prostu oznacza, że firma, gdzie pracownik dosłownie wykonuje swoją pracę, unika w ten sposób odpowiedzialności za swoich pracowników, którzy nie są jej pracownikami.

Dlatego związkowcy domagają się zatrudniania takich pracowników bezpośrednio, a nie przez agencję pracy.

Co do firmy Turret, być może w świetle prawa nie byli oni pracodawcami tych Chińczyków. I przyznajemy się do błędu, sprostowaliśmy ten artykuł. Natomiast, nadal uważamy ich za pracowników-nie-będących-pracownikami tej firmy ponieważ faktycznie wykonywali swoją pracę na budowie Wola Tower. Firma Turret, która może znaleźć pracowników-nie-będących-pracownikami przez różnych pośredników, firmy „krzak”, podwykonawców itd, według nas, korzysta z ich pracy i jest w sensie moralnym, jeśli nie w świetle kiepsko chroniącego ludzi prawa, odpowiedzialna za nich.

Dlatego nadal mamy pretensję do firmy Turret, a teraz będziemy zwracać się także do TD.

Firma Turret Development: zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych, zatrudnienie ludzi na niepewnych warunkach, zatrudnianie ludzi przez łańcuch pośredników i firm podwykonawczych, zatrudnianie cudzoziemców na nieznanych warunkach - to nadal jest WYZYSK. Dość wyzysku na budowach! Dość niepewnych warunków pracy, dość umów śmieciowych i dość wykorzystywania taniej siły pracowniczej.

Oświadczenie prawników firmy Turret Development

wola.jpg