You are hereWiadomości

Wiadomości


Apel Koalicji Clean Clothes w sprawie praw pracowniczych podwykonawców firmy Reserved

chn.png

Polska firma Reserved, po sukcesach na polskim rynku, dokonała ekspansji na rynki Czech, Bułgarii i Ukrainy. Jednak sukces rynkowy Reserved, oraz innych dużych firm nie byłby możliwy bez przeniesienia większości produkcji do krajów słabiej rozwiniętych i o niższych standardach pracy. Ponad 60% światowej produkcji ubrań odbywa się w Azji (przede wszystkim w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Sri Lance), gdzie zatrudnionych jest ponad sto milionów pracowników! Relokacja produkcji odzieży do tych krajów spowodowała możliwość obniżenia ceny nie tylko kosztem spadku jakości, ale przede wszystkim kosztem pracowników, których prawa są ustawicznie łamane.

ABB próbuje złamać strajk

eulen-abb-huelga.png

Aktualizacja: 31 grudnia, firma EULEN zwolniła 9 członków z Komitetu strajkowego. 11 stycznia, wszyscy pracownicy ABB-EULEN zostali zwolnieni.

Agencja pracy tymczasowej EULEN zwoniła większość działaczy komitetu strajkowego, próbując doprowadzić do zdławienia strajku. Od 28 listopada trwa strajk w fabryce ABB w Kordobie w Hiszpanii. Pracownicy agencji EULEN, którzy są uzwiązkowieni, zostaną zastąpieni nowymi pracownikami, wynajętymi w agencji ADECCO. Pomimo tych represji, strajk trwa nadal i w dniu 5 stycznia, Komitet strajkowy napisał:

Tysiąc interwencji w sprawie wypłat na Stadionie Narodowym

wyzysk.png

Prawie tysiąc razy interweniowali już inspektorzy pracy w sprawie wypłat dla osób budujących Stadion Narodowy. Z płatnościami spóźniają się głównie małe firmy zatrudniające po kilkanaście osób.

Od początku budowy stadionu pracownicy mają problemy z wyegzekwowaniem pensji od pracodawców. Jak wynika z najnowszego raportu okręgowego inspektora pracy w Warszawie, tylko w zeszłym roku inspektorzy pracy na budowie Stadionu Narodowego musieli wyegzekwować od niesolidnych pracodawców zaległe pensje dla 265 osób. – Łącznie zalegali pracownikom 185 tys. zł – mówi nadinspektor Waldemar Spólnicki, koordynator nadzoru Państwowej Inspekcji Pracy nad inwestycjami na Euro 2012.

Drugi tydzień strajku w EULEN-ABB

eulenabb.jpg

Decyzja o podpisaniu kontraktu z innym dostawcą usług jest wyraźną taktyką antyzwiązkową.

Pracownicy EULEN w fabryce ABB w Kordobie w Hiszpanii rozpoczęli bezterminowy strajk w dniu 28 listopada. Od tego czasu, strajkujący koczują dzień i noc przed firmą. Strajk został zwołany przez związki CNT i CGT w firmie w odpowiedzi na nielegalne przeniesienie pracowników z EULEN, zakontraktowanych do pracy w ABB. EULEN świadczy usługi takie jak sprzątanie i konserwacja innym firmom i administracji publicznej.

ABB ogłosiła, że od 1 stycznia, nie odnowi kontraktu z EULEN i zamiast tego będzie korzystać z usług EUROCEN, firmy będącej częścią międzynarodowej sieci ADECCO.

Jerzy Madziarowicz MIX: Wypadek pracownika nielegalnie zatrudnionego przez firmę - szef umywa ręce

odszkodowanie.jpg

W dniu 3 listopada b.r. na budowie w domu przy ul. Roztockiej 9 w Warszawie, doszło do wypadku, w wyniku którego jeden z pracowników doznał poważnych obrażeń głowy. Został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa w śpiączce i walczy o swoje życie. Pracownik ten był nielegalnie zatrudniony przez agencję pracy „Jerzy Madziarowicz MIX”, która ma swoją siedzibę w Siedlcach. Jej właściciel, Jerzy M., zeznał niezgodnie z prawdą, że pracownik nigdy u niego nie pracował i stara się uniknąć odpowiedzialności za wypadek.

W domu, w którym odbywały się prace nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa i nie było żadnych szkoleń BHP dla pracowników, co należy do obowiązków pracodawcy. Pracownicy nie mieli nawet hełmów, co okazało się zgubne. Gdy pracownik doznał wypadku, okazało się, że nie ma ubezpieczenia. Jego rodzina jest teraz w ciężkiej sytuacji. Nie wiadomo, co będzie dalej. Być może pracownik spędzi resztę życia w szpitalu. Nie wiadomo, czy będzie znów mógł normalnie żyć i pracować.

Fiat zwalnia pracowników fabryki w Tychach

fiat.png

Od października 435 osób straci pracę w Fiat Auto Poland. Zwolnienia obejmą osoby zatrudnione do pracy z fabryce Fiata przez agencję pracy tymczasowej.

We wrześniu tyska fabryka już wprowadziła dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Głównym modelem auta produkowanego w Tychach jest miejski model Panda. We wrześniu FIAT przedstawił nową wersję pandy, która nie jest już produkowana w Tychach, lecz we włoskiej fabryce Pomigliano d'Arco. W 2009 r. polska fabryka Fiata, która zatrudniała wtedy 6 tys. ludzi, wyprodukowała mniej więcej tyle samo samochodów, co kilka fabryk koncernu we Włoszech zatrudniających ponad 20 tys. ludzi.

Plaza Centers i Karmar: Dość bezpłatnej pracy na budowach!

plazamaz.png

Pracownicy na budowie galerii handlowej Toruń Plaza nie otrzymali wynagrodzenia za swoją pracę. Borykają się też z wieloma innymi problemami pracowniczymi. Problem dotyczy setek osób, a zaległości wobec poszczególnych pracowników sięgają nawet 2-3 miesięcy. Źródłem problemu jest brak płatności ze strony firmy Plaza Centers, która nie zapłaciła dużej kwoty generalnemu wykonawcy na budowie, firmie Karmar. Ostatnie szacunki zaległości płatniczych wynoszą w sumie 40 milionów złotych. Firma Karmar, która sama też zatrudnia podwykonawców, twierdzi że nie jest w stanie im zapłacić. W wyniku tej sytuacji, pracownicy na budowach pozostają bez wypłat.

Strajk generalny PKS Białystok

pksbialy.png

Wczoraj, 6 września, pracownicy PKS w Białymstoku rozpoczęli strajk generalny. Domagają się natychmiastowej dymisji zarządu firmy i przywrócenia do pracy siedmiu zwolnionych kolegów, w tym przewodniczącego związku zawodowego kierowców i jego zastępcę.

Pracownicy PKS protestują od ubiegłej środy. Na początku prowadzili głodówkę. Marszałek województwa podlaskiego nie reagował na prośbę związkowców o mediację z zarządem spółki PKS Białystok w ich sprawie. Samorząd województwa jest od kilku miesięcy właścicielem spółki. Na sobotę zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej spółki.

Strajk w PKP / List otwarty do Podróżnych

strajkpkp2.png

List otwarty do podróżnych

Pracownicy spółki PKP Przewozy Regionalne przeprowadzają dzisiaj 24-godzinny strajk. Podwyżek nie było od 6 lat, a średnie zasadnicze wynagrodzenie maszynisty kolejowego wynosi 1400 - 1600 zł brutto. Chcą podwyżki o 280 złotych.

Kolejny, całodobowy strajk odbędzie się za tydzień, czyli 24 sierpnia. Jeśli to nie przyniesie skutku, związkowcy nie wykluczają strajku generalnego.

W Warszawie odbędzie się pikiet w obronie zwolnionego bez wypowiedzenia związkowca z firmy Nexteer w Tychach

25 sierpnia przed ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej na ul. Bonifraterskiej 1 w Warszawie Solidarność zorganizuje manifestacje. Związkowcy będą protestować przeciwko zwolnieniu z pracy Grzegorza Zmudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność Tyska firma Nexteer Automotive Poland, należy do chińskiego kapitału.

W czerwcu Grzegorz Zmuda otrzymał dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Jako jego przyczynę pracodawca podał łamanie norm i zasad współżycia społecznego, argumentując to m. in. tym, że podczas legalnego strajku ostrzegawczego w Nexteer używane były trąbki i gwizdki.