You are hereW Warszawie odbędzie się pikiet w obronie zwolnionego bez wypowiedzenia związkowca z firmy Nexteer w Tychach

W Warszawie odbędzie się pikiet w obronie zwolnionego bez wypowiedzenia związkowca z firmy Nexteer w Tychach


By pracownik - Posted on 13 sierpień 2011

25 sierpnia przed ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej na ul. Bonifraterskiej 1 w Warszawie Solidarność zorganizuje manifestacje. Związkowcy będą protestować przeciwko zwolnieniu z pracy Grzegorza Zmudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność Tyska firma Nexteer Automotive Poland, należy do chińskiego kapitału.

W czerwcu Grzegorz Zmuda otrzymał dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Jako jego przyczynę pracodawca podał łamanie norm i zasad współżycia społecznego, argumentując to m. in. tym, że podczas legalnego strajku ostrzegawczego w Nexteer używane były trąbki i gwizdki.

Przed strajkiem generalnym, który miał się rozpocząć w tyskim zakładzie 16 czerwca, zaczęło zdaniem związkowców dochodzić do przypadków szykanowania i prześladowania pracowników za przynależność do NSZZ Solidarność. W firmie zatrudniono dodatkową ochronę tzw. grupy interwencyjne, które kontrolowały czy nikt nie czyta związkowych ulotek i nie rozmawia o strajku – Metody stosowane przez zarząd Nexteer przypominają najmroczniejsze czasy PRL. Niektórzy pracodawcy chyba zapominają, że to m. in. dzięki Solidarności mogą dzisiaj prowadzić swój biznes w naszym kraju – podkreśla Ciebiera.

Dzięki jego poświęceniu pracę zachowali pracownicy, których zarząd również planował zwolnić za udział w strajku ostrzegawczym. Sprawa trafiła do sądu pracy.

W pikiecie przed chińską ambasadą weźmie udział kilkuset związkowców z całego regionu. Pracowników Nexteer wesprą ponadto koledzy z innych zakładów motoryzacyjnych z całej Polski, a także członkowie „S” z innych branż.

Nexteer Automotive Poland produkuje układy kierownicze m.in. do samochodów Opla i Fiata. Tyski zakład jest częścią koncernu Nexteer Automotive, stanowiącej własność firmy Pacific Century Motors, którego udziały skupiają państwowy chiński holding AVIC Automobile Industry Holding oraz Beijing E-Town International (spółka miasta Beijing)